UWAGA! Dnia: 22.04.2024 Zamek Grodno będzie nieczynny.
 

Papieska bulla odnaleziona na Zamku Grodno!

Papieska bulla odnaleziona na Zamku Grodno!

17 października 2017 r. podczas zapowiadanych przez nas badań archeologicznych udało się odnaleźć niezwykły i rzadki przedmiot – bullę papieża Benedykta XIII.
Bulla to okrągła ołowiana pieczęć z imieniem papieża i wizerunkami św. Piotra i św. Pawła. Nazwa ta odnosi się również do całego dokumentu wystawianego przez papieskie kancelarie. Zachowana w dobrym stanie pieczęć została odnaleziona w wykopie badawczym, zlokalizowanym w obrębie zagadkowego nasypu u podnóża muru zamku wysokiego.
Wraz z momentem odnalezienia bulli pojawiły się pytania, na które niezwykle trudno będzie odpowiedzieć. Do którego papieża należała? Wyraźnie widoczne imię „Benedictus XIII” odnosi się bowiem zarówno do papieża Benedykta XIII z początku XVIII wieku, jak również i do noszącego to samo imię antypapieża, urzędującego w Awinionie na przełomie XIV i XV stulecia. Na to pytanie być może uda się odpowiedzieć dzięki analizie cech samej pieczęci. Niemniej jej wzór przez wiele stuleci nie ulegał praktycznie zmianom. Jaką drogą, ten przedmiot zawędrował do średniowiecznego zamku w Zagórzu Śląskim? Jaki ważny dokument sygnował? Wkrótce zaprezentujemy pierwsze hipotezy.


Efektem dotychczasowych badań archeologicznych, poza rozpoznaniem charakteru i chronologii powstania samego nasypu, było odnalezienie kilkunastu zabytków archeologicznych. Do najciekawszych znalezisk można zaliczyć monety z XIV-XV wieku m.in. grosz praski, śląski halerz z mennicy w Kożuchowie, brytyjski bądź flamandzki szterling.

Badania prowadzone są pod kierunkiem dr Pawła Konczewskiego.
Wykopaliska są kolejnym etapem interdyscyplinarnych badań prowadzonych od wiosny 2016 roku. Dotychczas wykonano badania georadarowe i magnetometryczne oraz wykopy sondażowe w obrębie dziedzińca i piwnic zamku górnego.
W obecnych wykopaliskach udział biorą m.in. Paweł Konczewski, Radek Biel, Dorota Mikołajczyk, Jacek Milczarski, Łukasz Orzeł Orlicki, Odkrywca, GEMO, Archeologia Żywa
Dziękujemy Paweł Milejski z Uniwersytetu Wrocławskiego za pomoc w identyfikacji monet.

Tekst i zdjęcia: GEMO