UWAGA! Od 1 stycznia 2024 zmiana cen biletów Normalny: 35,00 zł Ulgowy: 30,00 zł
 

Papieska bulla odnaleziona na Zamku Grodno!

Papieska bulla odnaleziona na Zamku Grodno!

17 października 2017 r. podczas zapowiadanych przez nas badań archeologicznych udało się odnaleźć niezwykły i rzadki przedmiot – bullę papieża Benedykta XIII.
Bulla to okrągła ołowiana pieczęć z imieniem papieża i wizerunkami św. Piotra i św. Pawła. Nazwa ta odnosi się również do całego dokumentu wystawianego przez papieskie kancelarie. Zachowana w dobrym stanie pieczęć została odnaleziona w wykopie badawczym, zlokalizowanym w obrębie zagadkowego nasypu u podnóża muru zamku wysokiego.
Wraz z momentem odnalezienia bulli pojawiły się pytania, na które niezwykle trudno będzie odpowiedzieć. Do którego papieża należała? Wyraźnie widoczne imię „Benedictus XIII” odnosi się bowiem zarówno do papieża Benedykta XIII z początku XVIII wieku, jak również i do noszącego to samo imię antypapieża, urzędującego w Awinionie na przełomie XIV i XV stulecia. Na to pytanie być może uda się odpowiedzieć dzięki analizie cech samej pieczęci. Niemniej jej wzór przez wiele stuleci nie ulegał praktycznie zmianom. Jaką drogą, ten przedmiot zawędrował do średniowiecznego zamku w Zagórzu Śląskim? Jaki ważny dokument sygnował? Wkrótce zaprezentujemy pierwsze hipotezy.


Efektem dotychczasowych badań archeologicznych, poza rozpoznaniem charakteru i chronologii powstania samego nasypu, było odnalezienie kilkunastu zabytków archeologicznych. Do najciekawszych znalezisk można zaliczyć monety z XIV-XV wieku m.in. grosz praski, śląski halerz z mennicy w Kożuchowie, brytyjski bądź flamandzki szterling.

Badania prowadzone są pod kierunkiem dr Pawła Konczewskiego.
Wykopaliska są kolejnym etapem interdyscyplinarnych badań prowadzonych od wiosny 2016 roku. Dotychczas wykonano badania georadarowe i magnetometryczne oraz wykopy sondażowe w obrębie dziedzińca i piwnic zamku górnego.
W obecnych wykopaliskach udział biorą m.in. Paweł Konczewski, Radek Biel, Dorota Mikołajczyk, Jacek Milczarski, Łukasz Orzeł Orlicki, Odkrywca, GEMO, Archeologia Żywa
Dziękujemy Paweł Milejski z Uniwersytetu Wrocławskiego za pomoc w identyfikacji monet.

Tekst i zdjęcia: GEMO