Kościół pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy

Kościół pw. św. Mikołaja

Niedźwiedzica to niewielka osada, położona wśród malowniczych wzniesień Gór Wałbrzyskich. Słynie z urzekających krajobrazów. Powstała w XIII w. i od początku swojego istnienia była związana z pobliskim, średniowiecznym Zamkiem Grodno. Atutem Niedźwiedzicy jest nie tylko atrakcyjna lokalizacja. W miejscowości zachował się dawny dwór i gospoda z XIX w., budynek starej szkoły z początku XX w., krzyż pokutny z XIV-XVI w. oraz niewielka świątynia, datowana dotychczas na XVI w.

Ów kościółek pw. św. Mikołaja z charakterystyczną strzelistą wieżyczką jest bez wątpienia najważniejszym zabytkiem miejscowości. W swoich murach skrywa bogactwo pod postacią malowideł ściennych z końca XV lub początku XVI w. Przedstawiają one sceny z życia świętych oraz Sądu Ostatecznego.

Istnienie polichromii nie zostało uwzględnione w żadnych źródłach historycznych… Fakt ten czyni ze skromnej świątyni – wyjątkowy zabytek, mogący pochwalić się niezwykłym i nieznanym dziełem sztuki gotyckiej.

Na to cenne znalezisko natrafiono w 2014 roku podczas badań stratygraficznych. Ustalono wówczas i określono chronologię występujących warstw malarskich. Badania wznowiono w 2015 roku, odsłaniając kolejne fragmenty polichromii. Opracowano również karty ewidencyjne malowideł i wpisano je do rejestru zabytków. Przez następne lata kontynuowano prace konserwatorskie, pozyskując na ten cel środki z budżetu gminy Walim, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu oraz parafian.

Równolegle do działań zabezpieczających freski, podjęto kroki, zmierzające do udostępnienia informacji oraz malowideł szerszej grupie odbiorców. Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu w porozumieniu z Parafią Podwyższenia Krzyża Świętego w Zagórzu Śląskim, do której należy kościół filialny w Niedźwiedzicy oraz sołectwem Niedźwiedzica, wydało ulotkę w językach: polskim, niemieckim i angielskim oraz opracowało program zwiedzania kościółka wraz z przewodnikiem.

Cenne malowidła – przez setki lat, ukryte pod warstwą tynku… Praca nieznanego śląskiego artysty… Dzisiaj przeszłość odkrywa przed nami swoją twórczość!

Zwiedzanie kościółka w Niedźwiedzicy

Na ratunek zabytkom!

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania kościoła pw. św. Mikołaja w Niedźwiedzicy w sobotę 13.04.2019 r. Spotkanie o godzinie 13:00 przed wejściem głównym do kościoła. O kościele oraz restaurowanych malowidłach opowie przewodnik Pani Edyta Bodurka.

Podczas zwiedzania poznasz historię miejscowości, kościoła, zobaczysz i usłyszysz o odkrytych i restaurowanych malowidłach.

Obowiązuje rezerwacja
Zgłoszenia przyjmowane są do czwartku 11.04.2019 r. do godziny 17:00 na adres: biuro@zamekgrodno.pl oraz pod numerem telefonu: 74 845 33 60 lub 723 973 354 .

Ceny biletów:
Normalny – 12 zł
Ulgowy* – 8 zł

Czas zwiedzania ok. 30 minut.

*Bilet ulgowy przysługuje: dzieciom, studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom, osobom z grupami inwalidzkimi.